Nyheder

Generalforsamlingen søndag d. 18 Nov. kl 14:00

Generalforsamlingen søndag d. 18 Nov. kl 14:00

Generalforsamlingen afholdes i klubbens ...
5 medaljer ved Olympic Hopes Regatta, Poznan Polen 2018

5 medaljer ved Olympic Hopes Regatta, Poznan Polen 2018

Olympic Hope Regatta - Poznan, Polen den...
Overvældende DM medaljehøst

Overvældende DM medaljehøst

= 41 medaljer fordelt som: 22 GULD + 9 S...
 1 GULD, 3 SØLV OG 2 BRONZE ved DM Maraton

1 GULD, 3 SØLV OG 2 BRONZE ved DM Maraton

Lørdag den 18. august og søndag den 19. ...
25 medaljer ved NM, Kristiansand i Norge

25 medaljer ved NM, Kristiansand i Norge

Den 11-12 august 2018 deltog 6 af Heller...
 1 GULD og 2 BRONZE ved Junior/U23 EM i Auronzo Italien

 1 GULD og 2 BRONZE ved Junior/U23 EM i Auronzo Italien

EM i Auronzo i Italien blev fantastisk m...
36 medaljer ved Bagsværd Regatta

36 medaljer ved Bagsværd Regatta

En helt forrygende weekend både vejrmæss...
13 GULD + 2 SØLV + 5 BRONZE ved Maribo Regatta

13 GULD + 2 SØLV + 5 BRONZE ved Maribo Regatta

Resultater Maribo Regatta afholdet i wee...

Medlemsmøde - Kom og giv dit besyv med!

Torsdag 24. maj kl. 19 afholder vi HK's ...
Brandenburg Regatta 2018

Brandenburg Regatta 2018

Nikolaj Bryde var sammen med Maribo kaja...
Se alle nyheder

Livet i klubben

Henter billeder...

Se vores nyheder i bunden af siden

 

Ofte stillede spørgsmål FAQ

Klik, for at få svar på mangt og meget.

Kære Medlem af HK

Du skal være logget ind, for at kunne se det meste. 

Samt tilmelde dig i aktivitskalenderen

Vil du starte i vores klub?

Klubbens samlede opslag

Log på for at skrive indlæg og for at læse opslag der er interne.
Stig Høwisch Hansen
Stig Høwisch Hansen
Så må vi se om vi når 2017? for 2016 kan vi nok ikke slå :-)
Roet km i år
Roet km i år
Christian Høier
Christian Høier
Generalforsamlingen afholdes i klubbens lokaler - Søndag d 18 November kl 14:00:

Dagsorden ifølge lovene:

1. Valg af dirigent
2. Formandens beretning, herunder udvalgenes beretninger.
3. Forelæggelse af revideret regnskab til godkendelse, herunder specifikation af barregnskab.
4. Indkomne forslag (Der er ingen forslag til behandling)
5. Forelæggelse af bestyrelsens budgetforslag for det løbende kalenderår til godkendelse, herunder fastsættelse af kontingent og indskud.

6. Valg af bestyrelse:
1. Valg af formand: Johnny er på valg
2. Valg af næstformand: Christian er på valg
3. Valg af kasserer: Signe ønsker ikke genvalg
4. Valg af sekretær: Niels er på valg
5. Valg af idrætsleder: Martin er på valg

7. Nedsættelse af udvalg og tillidsposter:
1. Idrætsudvalg
2. Materieludvalg
3. Festudvalg
4. Barkeeper
5. Husudvalg
6. Instruktørudvalg
7. IT udvalg og webmaster
8. Nøgle- og kontingentbestyrer (Stig ønsker ikke genvalg som kontingentbestyrer, men er på valg til Nøglebestyrer)
9. Sponsorudvalg
10. Aktivitetsudvalg
11. Ad hoc udvalg (O-løbsudvalg)

8. Valg af 2 revisorer og revisorsuppleant:
Christian Thomasen og Kim Thomsen er på valg
Hans Arvidsen er på valg

9. Valg af redaktør:

10. Ad hoc udvalg:
11. Eventuelt

Med venlig hilsen
Bestyrelsen

Christian Høier ja - men jeg mangler budget fra Signe
Christian Høier Så er der sendt mail til alle medlemmer
Christian Høier incl beretninger og regnskab
Helle Juell
Helle Juell
HUSK at der afholdes VINTERRÆS den 2. søndag i hver måned på Lyngby sø, med start ved den hvide bro. Næste gang er på søndag den 14/10.
Tilmelding gerne på sms 2320 8606 / mail jytte.duun@gmail.com – helst 2 dage før løbet /senest på dagen, men så kom i god tid. Startgebyr vil være 30,- kr pr. deltager - ( 60,-kr i K2/C2 – 120,- kr i K4/C4)
bedes indbetalt på mobilpay 2320 86 06 – HUSK NAVN og KLUB
Se vedhæftede invitation :)
Vinterræs.docx
Christian Høier
Christian Høier
Kære Handicap deltagere

Der er handicap afslutning tirsdag d. 11 september.

• Kl 17:30 starter løbet (1 time tidligere end normalt)
• kl 19:30 vil der være spisning med efterfølgende præmie uddeling i Hellerup kajakklub

Hvis I ønsker at deltage, så skrev 1 ud for jeres navn på deltagerlisten, så vi ved hvor mange som vi skal lave mad til.
Christian Høier
Christian Høier
Handicap løbet info:
NB! Der skal vendes om den første orange bade-bøje ud for Palo. (Vores handicap bøje er forsvundet ved Palo)

Aktivitskalenderen

Henter begivenheder...

Kontakt Bestyrelsen

Formand
Johnny Petersen
Johnny Petersen
Leder af Hellerup Kajakklub
Kontakt til exeterne interesser
Kontakt til IT-, blad-, fest- og hus-udvalget
Næstformanden
Christian Høier
Christian Høier
Leder af begynderafdelingen
Stedfortræder for formanden
Kontakt til nøgleadministrator
Kasserer
Signe Assia Hansen
Signe Assia Hansen
Styre klubbens regnskab og budget
Chef for kontingent kassereren
Chef for bogholderen
Idrætsleder
Martin Juell
Martin Juell
Leder af Idrætsudvalget
kordinerer Interne stævner
Stævnetilmelding, alle
Planlægning af klub ture
Kordinerer trailer kørsel
Sekretær
Niels Clausen
Niels Clausen
Referatføring
Kallederføring
Nyhedsmail
Kontakt til Sponsorudvalget

Kontakt Elite og Ungdomsleder

Eliet- og Ungdomsleder
Helle Juell
Helle Juell
Formand for Ungdoms-
og Eliteafdelingen

Kontakt ved fejl på Log ind.

Kontingent Kasserer
Stig Høwisch Hansen
Stig Høwisch Hansen
Administrerer klubbens medlemsliste
Modtager Udmelding

Læs om alt det der sker i HK

Generalforsamlingen søndag d. 18 Nov. kl 14:00

Generalforsamlingen søndag d. 18 Nov. kl 14:00

Generalforsamlingen afholdes i klubbens lokaler: Onsgårdsvej 18, 2900 Hellerup.Dagsorden ifølge lovene:
1. Valg af dirigent
2. Formandens beretning, herunder udvalgenes beretninger.
3. Forelæggelse af revideret regnskab til godkendelse, herunder specifikation af barregnskab.
4. Indkomne forslag (Der er ingen forslag til behandling)
5. Forelæggelse af bestyrelsens budgetforslag for det løbende kalenderår til godkendelse, herunder fastsættelse af kontingent og indskud.
6. Valg af bestyrelse:
      Valg af formand: Johnny er på valg
      Valg af næstformand: Christian er på valg
      Valg af kasserer: Signe ønsker ikke genvalg
      Valg af sekretær: Niels er på valg
      Valg af idrætsleder: Martin er på valg
7. Nedsættelse af udvalg og tillidsposter:
     Idrætsudvalg
     Materieludvalg
     Festudvalg
     Barkeeper
     Husudvalg
     Instruktørudvalg
     IT udvalg og webmaster
     Nøgle- og kontingentbestyrer (Stig ønsker ikke genvalg som kontingentbestyrer, men er på valg til Nøglebestyrer)
     Sponsorudvalg
     Aktivitetsudvalg
     Ad hoc udvalg (O-løbsudvalg)
8. Valg af 2 revisorer og revisorsuppleant:
    Christian Thomasen og Kim Thomsen er på valg Hans Arvidsen er på valg
9. Valg af redaktør:

Ad hoc udvalg:
Eventuelt

Med venlig hilsen
Bestyrelsen

Ps. Regnskab/budget kan ses under klubben - information - Regnskab  (man skal være logget på hjemmesiden for at kunne se Regnskab - siden)

31. oktober 2018 08:50
5 medaljer ved Olympic Hopes Regatta, Poznan Polen 2018

5 medaljer ved Olympic Hopes Regatta, Poznan Polen 2018

Olympic Hope Regatta - Poznan, Polen den 14-16 september 2018 bragte en samlet medalje høst på 1 GULD, 3 SØLV og 1 BRONZE til Hellerups roere Sara Milthers og Philip Bryde.

SØLV: K4 - 1000m med Sara Milthers, Katrine Jensen, Matilde Roed, Line Langelund (Årgang 2001-2003)
BRONZE: K4 - 1000m med Philip Bryde, Magnus Sibbersen, Nikolaj Thomsen, Mikkel Guldberg (Årgang 2001-2003)
SØLV: K1 - 500m Sara Milthers  (årgang 2002)
SØLV: K1 - 200m Sara Milthers (årgang 2002)
GULD: K2 - 200m Sara Milthers og Katrine Jensen (årgang 2002-2003)

16. september 2018 21:55
Overvældende DM medaljehøst

Overvældende DM medaljehøst

= 41 medaljer fordelt som: 22 GULD + 9 SØLV + 10 BRONZE  blev fordelt til Hellerup Kajakklubs dygtige deltagere ved Vandkraftsøen. Hellerup havde 16 af vores aller bedste roere med og det gav smæk for skillingen med en helt overvældende medaljeregn. Kajakklubben Pagaj afholdt i dagene fredag den 30 august til søndag den 1. september hele 3 fantastiske dage, hvor der var sørget for gode forhold samt et forrygende vejr, hvilket dannede en perfekt ramme for deltagere og medrejsende forældre og søskende.

Medalje Disciplin Årgang Deltager
GULD  2500m K2 U16  Sara Milthers + Katrine Jensen (Maribo)
GULD  2500m K1 U14  Nikolaj Bryde
GULD  200m K2 U16  Sara Milthers + Katrine Jensen 
GULD  200m K1 U16  Philip Bryde 
GULD  200m K1 U14  Nikolaj Bryde
GULD  200m K2 U14  Eva Milthers + Caroline Jørgensen (Køge)
GULD  200m K2 U16  Philip Bryde + Bendeguz Jakab (Lyngby)
GULD  200m K2 U14  Nikolaj Bryde + Philip Sørensen (Neptun)
GULD  200m K2 U18  William Gravlund + Mark E Schrøder (Vkkc)
GULD  200m K2 U18  Sara Milthers + Katrine Jensen 
GULD  200m K4 Senior  Bolette Nyvang + Line Langelund (Silkeborg) + Pernille Knudsen (Maribo) + Julie Frølund (VKKC)
GULD   Stafet 4 x 200m K1 U16 mix  Ludvig Schmidt + Sara Milthers + Gustav Bock + Philip Bryde
GULD   500m K1  U16  Philip Bryde
GULD  500m K2 U16  Sara Milthers + Katrine Jensen
GULD  500m K1 U14  Nikolaj Bryde
GULD  500m K2 U16  Philip Bryde + Bendeguz Jakab (Lyngby)
GULD  500m K1 U16  Sara Milthers
GULD  500m K2 U14  Nikolaj Bryde + Philip Sørensen (Neptun)
GULD  500m K4 U16  Philip Bryde + Jeppe Maretti (Silkeborg) + Lukas Solne (Silkeborg) + Sofus Askaa (361)
GULD  500m K4 U14  Nikolaj Bryde + Philip Sørensen (Neptun) + Kristoffer Kristiansen (Esrum) + Viktor Hjort Kristiansen (Nybro-Furå)
GULD 500m K4 Senior  Bolette Nyvang + Line Langelund (Silkeborg) + Pernille Knudsen (Maribo) + Julie Frølund (VKKC)
GULD 500m K4 U18  Sara Milthers + Caroline Faurschou (Silkeborg) + Frederikke Hauge Matthiesen (Lyngby) + Matilde Roed (Køge)
SØLV  Stafet 4 x 200m K1 U18 mix  Gustav Sloth + Sara Milthers + William Gravlund + Philip Bryde
SØLV  500m K4 U18  William Gravlund + Gustav Sloth Meng + Marcus Fritzbøger (361) + Stig Skovbo (361)
SØLV  1000m K2 Senior  Emma Bock + Nanna Brandt (Silkeborg)
SØLV  200m K1 U16  Sara Milthers 
SØLV  500m K1 Senior  Bolette Nyvang
SØLV  500m K2 U18  William Gravlund + Mark E. Schrøder (VKKC)
SØLV  500m K4 U16  Nikolaj Bryde + Philip Knudsen (Lyngby) + Bendeguz Jakab (Lyngby) + Frederik Jepsen (Lyngby)
SØLV 500m K4 U14   Eva Milthers + Caroline Jørgensen (Køge) + Iris Andersen (Maribo) + Trine Pedersen (Maribo)
SØLV  5000m K1 Senior  Emma Bock
BRONZE  2500m K1 U16  Philip Bryde
BRONZE  1000m K1 Senior  Emma Bock
BRONZE  200m K1 Senior  Bolette Nyvang 
BRONZE  200m K2 U16  Ludvig Schmidt + Gustav Bock 
BRONZE  200m K2 Senior  Bolette Nyvang + Line Langelund (Silkeborg)
BRONZE  2500m K1 U16  Sara Milthers
BRONZE  500m K1 U14  Eva Milthers + Caroline Jørgensen (Køge)
BRONZE  500m K2 Senior  Bolette Nyvang + Line Langelund (Silkeborg)
BRONZE  500m K4 U16  Julie Kaufmann + Maria Wander + Sara Milthers + Sofia Bryde
BRONZE  500m K4 Senior  Emma Bock + Katrine Græsbøl (Silkeborg) + Mette Gravesen (Silkeborg) + Nanna Brandt Pedersen (Silkeborg)
3. september 2018 13:52
 1 GULD, 3 SØLV OG 2 BRONZE ved DM Maraton

1 GULD, 3 SØLV OG 2 BRONZE ved DM Maraton

Lørdag den 18. august og søndag den 19. august blev der afholdt DM Maraton ved Bagsværd sø. 2 fanatastiske dage med spejlblankt vand og høj sol.

Den samlede medaljehøst blev til: 1 GULD, 3 SØLV OG 2 BRONZE.

STORT tillykke til alle vores dygtige roere og nedenfor kan ses hvordan medaljerne blev fordelt:

LØRDAG:

Nikolaj Bryde U14 i K1 -13,5 km = 3 omgange plus 1 kort og 3 overbæringer: SØLV

Emma Bock Senior i K1 - 25,9 km = 6 omgange, plus 1 kort og 6 overbæringer: SØLV

Maria Wander roede med Sophie Blomgren-Hansen (361) i K2 - 17,9 km = 4 omgange plus 1 kort og 4 overbæringer BRONZE

 

SØNDAG:

Nikolaj Bryde roede med Philip Sørensen (Neptun), U14, K2 -13,5 km = 3 omgange plus 1 kort og 3 overbæringer: GULD

Emma Bock roede med Emilie Rosenkilde (Nybro-Furå), Senior, K1 - 25,9 km = 6 omgange, plus 1 kort og 6 overbæringer: SØLV

Sofia Bryde roede med Lærke Petersen (Nibe) U18 i K2 - 21,7 km = 5 omgange plus 1 kort og 5 overbæringer BRONZE

23. august 2018 10:42
25 medaljer ved NM, Kristiansand i Norge

25 medaljer ved NM, Kristiansand i Norge

Den 11-12 august 2018 deltog 6 af Hellerups roere ved NM i Kristiansand, Norge. 
Det blev til flotte resultater for vores roere, som kunne indbringe i alt 25 medaljer for de samlede 2 dage fordelt med 15 GULD, 6 SØLV og 4 BRONZE.
STORT tillykke til alle vores dygtige roere:
Resultaterne var fordelt således:

Emma Bock/U21:

Makker:

Resultat:

Dag

K1 - 500m

-

BRONZE

Søndag

K2 - 500 m

Balslev-Erichsen, Josefine

SØLV

Søndag

K4 - 500m

Gravesen, Mette/Pedersen, Nanna B/Rask, Cathrine

GULD

Søndag

K1 - 1000m

-

SØLV

Lørdag

K2 - 1000m

Pedersen, Nanna B.

GULD

Lørdag

K4 - 1000m

Gravesen, Mette/Pedersen, Nanna B/Rask, Cathrine

GULD

 

K1 - 5000m

-

BRONZE

Lørdag

K2 - 5000m

Rask, Cathrine

SØLV

Søndag

William Gravlund/U18:

 

 

 

K2 - 200m

Schrøder, Mark E.

GULD

Lørdag

K2 - 500m

Schrøder, Mark E.

SØLV

Søndag

K4 - 500m

Hansen, Malthe/Nissen, Henrik/Hansen, Tobias

Nr. 4

Søndag

Sara Milthers/U16:

 

 

 

K2 - 200m

Jensen, Katrine

GULD

Lørdag

K4 - 200m

Jensen, Katrine/Langelund, Lærke/ Hansen, Anna F.

GULD

Lørdag

K1 - 500m

-

SØLV

Søndag

K2 - 500m

Jensen, Katrine

GULD

Søndag

K4 - 500m

Jensen, Katrine/Langelund, Lærke/Hansen Anna F.

GULD

Søndag

K1 -  2500m

-

GULD

Søndag

K2 - 2500m

Pernille Hostrup

SØLV

Lørdag

Ludvig Schmidt/U16:

 

 

 

K1 - 4x200m stafet

Knudsen, Philip/ Bryde, Philip/ Askaa, Sofus

GULD

Lørdag

K4 - 200m

Askaa, Sofus/ Schmidt, Ludvig/ Maretti, Jeppe/ Solne, Lukas

BRONZE

Lørdag

K2 - 2500m

Bryde, Philip

BRONZE

Søndag

Gustav Bock/U16:

 

 

 

K1 - 2500m

-

Nr. 6

Lørdag

K2 - 2500m

Askaa, Sofus

Nr. 6

Søndag

Philip Bryde/U16:

 

 

 

K1 - 200m

-

GULD

Lørdag

K2 - 200m

Bendeguz , Jakab S.

GULD

Lørdag

K1 - 4x200m stafet

Knudsen, Philip/Askaa, Sofus/ Schmidt, Ludvig

GULD

Lørdag

K4 - 200m

Knudsen, Philip/ Jepsen, Frederik A./Bendeguz , Jakab S.

GULD

Lørdag

K1 -  500m

-

GULD

Søndag

K4 - 500m

Knudsen, Philip/Jepsen, Frederik/Bendeguz, Jakab S,

GULD

Søndag

K2 - 2500m

Schmidt, Ludvig

BRONZE

Søndag

 

12. august 2018 21:11
 1 GULD og 2 BRONZE ved Junior/U23 EM i Auronzo Italien

 1 GULD og 2 BRONZE ved Junior/U23 EM i Auronzo Italien

EM i Auronzo i Italien blev fantastisk mindeværdigt for Hellerup Kajakklubs 2 roere Sara og Bolette.
Vi havde næppe turde spå om et europæisk mesterskab, men efter et sikkert indledende heat i toerkajakken over 500 meter, hvor pigerne gik direkte til finalen, blev håbet om en medalje tændt.  
At det lykkedes for Sara Milthers sammen med sin toermakker Katrine Jensen fra Maribo Kajakklub at ro et europæisk mesterskab hjem er helt enestående.
De to U16 piger, der stillede op i U18 på 500 meter distancen i toerkajak, var med for at teste deres internationale potientiale , hvilket man må sige er lykkedes til UG med kryds og slange. Stort tillykke til Sara og Katrine med GULD medaljerne - de klæder jer rigtigt godt :)

For Bolette, som siden træningslejren har haft en fast plads i K4-satsningsbåden mod OL, lykkedes det for den danske trup bestående Pernille Knudsen, Maribo Kajakklub, Line Langelund, Silkeborg Kajakklub, Julie Frølund Funch, Vallensbæk KKC og Bolette Nyvang, Hellerup Kajakklub af at få den længe ventede medalje med hjem, hvor de var med i en særdeles tæt finale, hvor danskerne henviste hviderusserne til fjerdepladsen med en målfotomargin på bare 10/100. Dermed var BRONZE-medaljen hjemme.

Bronzen i K4 kajakken havde givet Bolette og Line tro og optimisme. Der var dog hård kamp om medaljepladserne, men BRONZE-medajen faldt ud til danskernes fordel, hvor pigerne kunne kopiere sidste års resultat med en fornem BRONZE-medalje.

Til de to Hellerup-roere Bolette og Sara, som har indkasseret 3 ud af 3 medaljechancer kan vi kun sidde tilbage med en utrolig stolthed over deres fantastiske internationale resultater.

1. juli 2018 15:19
36 medaljer ved Bagsværd Regatta

36 medaljer ved Bagsværd Regatta

En helt forrygende weekend både vejrmæssigt og i særdeleshed resultatmæssigt ved Bagsværd Sø.
Det blev til følgende medaljer: 15 x GULD - 10 SØLV OG 11 BRONZE

Resultatliste Bagsværd Regatta 2018

Placering

Deltager(e)

Distance

Gruppe

Type

SØLV

Sara Milthers

2500 m

U16, pige

K1

GULD

Emma Bock

1000 m

Senior, dame

K1

GULD

Philip Bryde

500 m

U16, drenge

K1

GULD

Sara Milthers / Katrine Jensen (Maribo)

500 m

U16, piger

K2

SØLV

Christian Qvist

500 m

U12 Tur, drenge

K1

BRONZE

Alma Hardy Fejer / Ane Christensen (Lemvig)

500 m

U12, piger

K2

GULD

Nikolaj Bryde

500 m

U14, drenge

K1

BRONZE

Eva Milthers / Caroline Jørgensen (Køge)

500 m

U14, piger

K2

BRONZE

Emma Bock

500 m

Senior, dame

K1

BRONZE

Ludvig Schmidt / Gustav Bock

500 m

U16, drenge

K2

SØLV

Sara Milthers

500 m

U16, piger

K1

GULD

Nikolaj Bryde / Philip Zimmermann Sørensen (Neptun)

500 m

U14, drenge

K2

BRONZE

Caspar Borgersen / William Wagner

500 m

U12, drenge

K2

SØLV

Vigga Kortzau

500 m

U12, piger

K1

BRONZE

Emma Bock / Josefine Balslev Erichsen (Lyngby)

500 m

Senior, damer

K2

BRONZE

William Gravlund / Mark Eger Schrøder (VKKC)

500 m

U18, herrer

K2

GULD

Sara Milthers / Katrine Jensen (Maribo)

500 m

U18, damer

K2

GULD

Philip Bryde / Bendeguz Jakab (Lyngby) /

Frederik Jepsen (Lyngby) / Philip Knudsen (Lyngby)/

500 m

U16, drenge

K4

GULD

Sara Milthers / Katrine Jensen (Maribo) /

Anna Find Hansen (VKKC) / Lærke Langelund (Silkeborg)

500 m

U16, piger

K4

BRONZE

Sofia Bryde / Anna Aas Møller (Vejle) /

Astrid Reinholt (Lyngby) / Julie Barnewich Dürr (Holte)

500 m

U16, piger

K4

GULD

Philip Bryde / Bendeguz Jakab (Lyngby)

200 m

U16, drenge

K2

SØLV

Sara Milthers

200 m

U16, piger

K1

GULD

Nikolaj Bryde / Philip Zimmermann Sørensen (Neptun)

200 m

U14, drenge

K2

SØLV

Caspar Borgersen / William Wagner

200 m

U12, drenge

K2

BRONZE

Vigga Kortzau

200 m

U12, piger

K1

GULD

Philip Bryde

200 m

U16, drenge

K1

GULD

Sara Milthers / Katrine Jensen (Maribo)

200 m

U16, piger

K2

GULD

Nikolaj Bryde

200 m

U16, drenge

K1

SØLV

Eva Milthers / Caroline Jørgensen (Køge)

200 m

U14, piger

K2

GULD

William Gravlund / Mark Eger Schrøder (VKKC)

200 m

U18, herrer

K2

SØLV

Christian Qvist

200 m

U12 Tur, drenge

K1

SØLV

Alma Hardy Fejer / Ane Christensen (Lemvig)

200 m

U12, piger

K2

BRONZE

Vigga Kortzau / Ellen Christensen (KK361)

200 m

U12, piger

K2

SØLV

Emma Bock / Josefine Balslev Erichsen (Lyngby)

200 m

Senior, damer

K2

BRONZE

Eva Milthers / Cecilie Maltesen /

Klara Sol Stæhr Sørensen / Caroline Jørgensen (Køge)

200 m

U14, piger

K4

GULD

Nikolaj Bryde / Philip Zimmermann Sørensen (Neptun) /

Gustav Skau (Kolding) / Mikkel Hansen (Køge)

200 m

U14, drenge

K4

 

3. juni 2018 22:38
13 GULD + 2 SØLV + 5 BRONZE ved Maribo Regatta

13 GULD + 2 SØLV + 5 BRONZE ved Maribo Regatta

Resultater Maribo Regatta afholdet i weekenden den 19-20 maj 2018: 12 GULD + 2 SØLV + 5 BRONZE

Philip Bryde - U16 drenge - K1 - 1000 meter: GULD
Nikolaj Bryde - U14 drenge - K1 - 1000 meter: GULD
Philip Bryde - U16 drenge - K1 - 200 meter: BRONZE
Sara Milthers + Katrine Jensen (Maribo) - U16 piger - K2 - 200 meter: GULD
Nikolaj Bryde - U14 drenge - K1 - 200 meter : GULD
Eva Milthers + Caroline Jørgensen (Køge) - U14 piger - K2 - 200 meter: GULD
Cecilie Maltesen + Johanne Krogh Bisgård (Holte) - U14 piger - K2 - 200 meter: BRONZE
Philip Bryde + Bendeguz Sandor Jakab - U16 drenge - K2 - 200 meter: SØLV
Sara Milthers - U16 piger - K1 - 200 meter: SØLV
William Gravlund + Mark Eger Schrøder (VKKC) - U18 herrer - K2 - 200 meter: GULD
Gustav Bock + Mark Pedersen (Maribo) - U16 drenge - K2 - 2500 meter: BRONZE
Sara Milthers - U 16 piger - K1 - 2500 meter: BRONZE
Nikolaj Bryde + Philip Zimmermann Sørensen - U14 drenge - K2 - 2500 meter: GULD
Sara Milthers - U16 piger - K1 - 500 meter: GULD
Nikolaj Bryde + Philip Zimmermann Sørensen - U14 drenge - K2 - 500 meter: GULD
Philip Bryde - U16 drenge - K1 - 500 meter: GULD
Sara Milthers + Katrine Jensen (Maribo) - U16 piger - K2 - 500 meter: GULD
Nikolaj Bryde - U14 drenge - K1 - 500 meter: GULD
Eva Milthers + Caroline Jørgensen (Køge) - U14 piger - K2 - 500 meter: BRONZE
Sara Milthers + Katrine Jensen (Maribo) - U16 piger - K2 - 2500 meter: GULD

21. maj 2018 17:39

Medlemsmøde - Kom og giv dit besyv med!

Torsdag 24. maj kl. 19 afholder vi HK's halvårlige medlemsmøde.

Kom og få en dialog med bestyrelsen om klubbens ve og vel.
Vær med til, at vi sammen kan gøre klubben endnu bedre.
Alle gode ideer er velkomne.
Tilmelding i kalenderen.
Vi ses.

18. maj 2018 13:04
Brandenburg Regatta 2018

Brandenburg Regatta 2018

Nikolaj Bryde var sammen med Maribo kajakklub taget til Brandenburg Regatta i weekenden den 5-6 maj.
Nikolaj vand guld i U14 K1 på 500 mter distancen og bronze på 2500 meter distancen.

Tillykke til Nikolaj

7. maj 2018 10:32
Se alle nyheder

ONLINE INDMELDELSE

Der nu åbenet for ansøgning til vores voksen begynderhold i 2019, frem til den 1. marts 2019.

Begynderholdene, kan tilmeldes fra 1 oktober 2018 frem til den 1. marts 2019. Derefter bliver holdene oprettet.

Du  er optaget, på det begynder hold du har søgt, når du har betalt gebyret. Tilmelding er først til mølle. Bliver du af en eller anden grund sener afvist, vil du få refunderet dit indskud.

Der er plads til 15 elever på et af vores hold. konmme din ansøgning som nr 16 vil du ende ventelisten.

Har du har EPP 2 bevis til turkajak, kan du blive indmeldt som overflytter hele året.

For mere information se her  "Nyt Medlem" og "Instruktion og Instruktører". For hjælp "Sådan udfylder du ansøgningen"

Er du under 18 år er der også tilmeldning hele året til ungdomsafdelingen. Se endvidere siden "Nyt Medlem" og for "Indmeldelse"